SU JETİ KESİM

res-5
Su Jeti kesim tezgâhlarının esas olarak sahip oldukları ileri teknolojiyi sağlayan ana birim, yüksek basınç pompa ünitesidir. Su jeti giriş tarafında suyun basıncı,, 1300-6200 bar arasında değişen büyüklüklerdeki bir basınç değerine ulaştırılır. Basınçlandırılan su 0.18 – 0.40 mm çapında değişen kılcal bir orifisden geçirilerek çok yüksek hızlı ve çok ince bir akışa dönüştürülür. Su lazeri olarak da adlandırılmasının sebebi budur. Su akış hızı bu esnada 960 km/sa ile ses hızına yakın bir sürate erişir.

Su lazeri olarak da adlandırılan yüksek kesim teknolojisi

Hemen tüm imalat sektörlerinde yaygın kullanım alanına sahip olan Su Jeti Kesim Tezgahları; süratli, yüksek hassasiyete sahip ve her türlü malzemeyi kesme imkanı sağlayan C makinalardır. Yüksek basınç kazandırılan suyun, orifis olarak adlandırılan kılcal bir kanal borudan akmaya zorlanması yöntemi ile kavuşturulduğu yüksek hızın yani kinetik enerjinin, çok küçük bir alana uygulanması şeklinde özetlenebilecek çalışma prensibine sahiptirler. Çok küçük kesit alana sahip orifis sayesinde, bir çok malzemeyi mükemmel hassasiyette kesim imkânı sağlayan yüksek basınçlı ve yüksek hızlı bir akış elde edilmiş olur.

Kesim Hassasiyeti

res-6

Kesim hızına bağlı olarak farklı yüzey kalitelerinde sonuç almak mümkündür. Yandaki resimde kesim sonucu açısından 1′den 5′e kadar kalite seviyeleri görülmektedir. En hassas kalitedeki sonuç, en düşük süratle ve en ince su jeti ile yapılan kesim işlemi ile mümkün olmaktadır.

Su Jeti Kesim Yönteminin Avantajları

# Isı üretmeden kesebilen bir işlem olduğundan ısı nedeni ile oluşabilecek yanma, erime, sertleşme şekil değiştirme gibi deformasyonlara yol açmaz.

# Lazer kesim ile kesilemeyecek farklı yanma veya erime sıcaklıklarına sahip kompozit malzemeler için çok uygundur.

# Kimyasal atık oluşturmadığından arıtma, filtrasyon gibi ek yatırımlara gerek duymaz, çevreye duyarlıdır. Malzeme firesi çok düşüktür.

# Çok dar ve keskin köşeler, değişik açılarda rahatlıkla kesilebilir. Çapak oluşturmadığı için taşlama gerektirmez.

# Isı oluşturmadığı için renk deformasyonu yapmaz.

# Yanma/Erime riski oluşturmadığından çok ince malzemeler de kesilebilir.

# Su Jeti ile kesilme kesitinde, alt veya üst tarafında çapak oluşmaz, böylelikle ek bir taşlama, düzeltme işlemi gerekmez.

Abrasiv Aşındırıcılı Su Jeti Kesim

res-7

Abrasiv su jeti ile daha kalın ve daha sert malzemelerin kesimi mümkün

Sadece su ile kesim yapılan su jetleri yumuşak malzemelerin kesimi için kullanılmaktadır. Ancak daha sert malzemeler için su akışına abrasiv olarak adlandırılan granüller eşlik ettirilir. Bu modda, su jetinin çalışmasının ardından “abrasive” jeti de akışa katılır ve bu durumda su jetinin içerisindeki granüller ile daha yüksek momentuma sahip bir karışım elde edilmiş olur. Bu yüksek hızlı karışım ile daha sert ve daha kalın malzemelerin kesilmesi mümkün olmaktadır.​

Bu işlem gaz, duman, çapak, parçacık, talaş veya kimyasal atık üretmez ve çok temizdir. Kesim sırasında malzemeye temas eden herhengi bir kesici takım olmadığı için bor yağı gibi bir kesme ve soğutma sıvısı kullanılması da gerekmemektedir. Böylece kullanılan suya herhangi bir kimyasal madde veya yağ karışmamış olur. Suya karışan az miktarda katı madde partikülü suyun dibine çökelir ve sudan kolayca ayrıştırılır. Suyu filitre ederek yeniden değerlendirmek basit bir prosedürden ibarettir.